Dolu | Zpět


POŠTÍPÁNÍ HMYZEM – VOSOU, VČELOU…

Občas se stane, že pejska štípne nějaká potvůrka, nám se to stalo zatím dvakrát – jednou těsně nad čumáček, když se Alfík chtěl s včelou seznamovat a podruhé si na ní šlápl. Naštěstí se to vždy obešlo bez nějaké závažnější reakce.

Naše rada – co nejdříve vytáhnout včelí žihadlo (podle rady Ivči – silkařky – nejlépe vyškrábnout, aby jste nevymáčkli jed do rány.

Postižené místo potřít rozkrojenou cibulí, česnekem, octem. Studený obklad nebo místo ledovat (kousky ledu dát do igelitového sáčku a obalit třeba kapesníkem, pak přiložit na postižené místo).

Další rady:

Příznaky: olizování, slinění, otok, zčervenání místa vpichu, při celkové reakci může nastat otok celého těla, dušení, šok. První pomoc-studený obklad, studené nápoje, vytažení jazyku a tím uvolnění dýchacích cest.

Při bodnutí hmyzem je možné zvířeti podat v rámci první pomoci humánní preparát Dithiaden tbl. (pokud je k dispozici, jedná se o lék na lékařský předpis). Dávkování je individuální dle hmotnosti zvířete a místa vpichu. Orientační dávkování : do 5kg hmotnosti 1/4 tbl., do 10kg 1/2 tbl. do 40kg 1 tbl. nad 40 kg 1 1/2 tbl. V případě vpichu do ústní dutiny je z preventivních důvodů dávku až zdvojnásobit. Toto doporučení se týká jen případů ohrožení zvířete a není možné je brát v úvahu paušálně a nelze očekávat vždy úspěch. V každém případě, je-li to možné, je nutná konzultace s lékařem.

V případě že nastává alergická reakce, je možné použít i Zyrtec nebo Zodac v dávkování 1 mg /kg psa.